Poradna RC modely


Autor: | Vloženo: 04.05.2011 000 16:41 | Témata: Poradna RC modely

Dobrý den potřebuji poradit

Dělám military ale né jako amatér nýbrž jako profesional, a rozhodl jsem se jít do takové hloubky že bych chtěl postavit průzkumné letadlo o velikosti 3m a rozpětí křídel 3,5 metrů, potřeboval bych poradit ohledně materiálu a podobných vĚcí, materiál jsem chtěl původně balsu, a lepit to dotzv "žeber" tak jak se staví normální malé modely letadel motor bych chtěl dát spalovací na vrtulu + ještě Jet motor ale ten nemohu nikde najít (byl bych rád za případné odkazy) a ještě bych se chtěl poradit o dálkovém přenosu, dosah bych chtěl tak 3-4km, ale napojení přes pc, a aby šlo zapojit 2kamery, foťák na snímky, regulátor rychlosti, výškoměr, tachometr. Moc prosím o odpovědi a rady, v elektronice se moc nevyznám a budu rád za každé vysvětlení, popř. pište na email [email protected]
Děkuji

  • 5. května 2011 - Oficiální zástupce obchodu Modelařina.cz

    Dobrý den,
    to co chcete postavit se označuje jako FPV model a s jistými omezeními to není v zásadě problém postavit ani v domácích podmínkách.

    Model může být klidně i menší s rozpětím 2 metry, i při této velikosti může mít dostatečnou nosnost na několik stovek gramů zátěže. Jako pohon doporučuji spíš elektromotor - model tak za letu nebude trpět vibracemi ani se nebudete muset bát znečištění elektroniky od paliva nebo výfukových zplodin. Model bude mít navíc tižší chod - což je pro průzkumné letadlo výhoda ;-) Elektrické dmychadlo nebo spalovací turbína se na takový model nehodí - efektivně funguje jen při rychlém letu modelu, je hlučné a má i vysokou spotřebu. Konstrukční materiál bych místo klasické balzy doporučil z důvodu nízké váhy a vysoké odolnosti spíš moderní materiály typu EPP.

    S čím budete mít ale problém je dosah. Běžné RC vysílače mají bezpečný dosah kolem 2 kilometrů. Teoreticky je možné zvětšit výkon vysílače, nicméně je to nelegální. Ještě větší problém je přenos obrazu zpět k Vám, výkon vysílače pro přenos obrazu má větší omezení než co platí pro RC vysílač takže reálný dosah v rámci platné legislativy je několik set metrů. Pokud byste nevysílal obrazový signál ale digitální data která by dále zpracovávalo PC tak by navíc docházelo k velkému zpoždění a model by se díky tomu už nedal reálně ovládat. Problém jsou i ovládací frekvence, pro ovládání podobného modelu je výhodou využití 2,4GHz pásma pro bezpečné ovládání bez rizika rušení od jiných modelářů, nicméně pokud budete ovládat model RC soupravou 2,4GHz tak toto pásmo už nepůjde použít pro přenos videa - vzájemně by se rušily (ovládání modelu by fungovalo, přenos videa by byl zarušený). Takže buď ovládat model "klasickým" vysílačem nebo pro video použít 5,8 GHz pásmo kde je ale ještě menší dosah.

    Kromě výše uvedených vysílacích výkonů máte další problém v tom, že pokud byste model chtěl opravdu ovládat jen podle pohledu z kamer aniž byste model reálně na dálku viděl vlastníma očima tak už podle našich předpisů v zásadě nejde o "obyčejný RC model" ale o bezpilotní letoun na která platí zcela jiná pravidla.

    Doporučil bych prostudovat česká i zahraniční fóra zabývající se FPV, najdete tam i řadu plánů nebo konkrétních zkušeností s podobnými modely. Obávám se ale že to co konkrétně chcete provozovat je v rámci evropské legislativy velmi komplikované až nemožné.

    Možná by stačilo i jednodušší řešení - běžný model větroně a osadit ho nějakou vhodnou HD kamerou namířenou na zem. Potom vylétnout do dostatečné výšky, udělat pár pomalých okruhů s vypnutým motorem pro co nejlepší záběry, znovu přistát a v klidu si zaznamenaný obraz přehrát a vyhodnotit. Kvalita obrazu bude vyšší než pokud byste ho přenášel živě z modelu. S trochou zkušeností budete takhle schopen natáčet přesně tu lokalitu která Vás bude zajímat.

    S pozdravem
    Petr Kadlík
    MODELAŘINA.cz

    • Byla pro vás tato odpověď užitečná?
    • Ano
    • Ne

Tato otázka byla již uzavřena, protože na ni nikdo během posledních 90 dnů neodpověděl.

Pokud se chcete zeptat na něco dalšího, položte novou otázku.